Holení s kovovým holícím strojkem

Používali ho naši dědečkové a nyní se opět vrátil do módy. O čem je řeč? O klasickém holícím strojku na žiletky, který byl dříve výhradně pánskou záležitostí. To už naštěstí neplatí a je nyní velmi oblíben i u žen na každodenní holení.

Jednorázové holítka se musí často měnit a oholení není dokonalé. U jednorázových holítek s výměnnou hlavicí je problém s jejich kompatibilitou. Musíte kupovat určitý typ hlavice. Elektrické strojky? Musíte je neustále nabíjet. A kovové holící strojky? Nejen že se budou ve vaší koupelně pěkně vyjímat, také výsledné oholení je na jedničku s hvězdičkou. Pokud se o žiletku budete dobře starat, zůstane ostrá několik měsíců. Samozřejmě i tento typ holení má své nevýhody. Vše rozebereme.

 

O něco blíže k zero waste

Pokud se snažíte o udržitelnou domácnost, bude toto pravá cesta k minimalizaci odpadu ve vaší koupelně. Plastová holítka nelze recyklovat, za to kovové žiletky ano. Stačí je shromažďovat v uzavíratelné nádobě a poté odnést do sběrného dvora. A jak dlouho vydrží strojek? Dlouhá léta při správné údržbě, která je velmi jednoduchá. Navíc odpadá spousta obalového materiálu, který kupujete společně s jednorázovými holítky. Kvalitní kovové strojky jsou většinou dodány v papírové krabičce, a i kdyby byly zabaleny v plastovém obalu, zakoupíte jeden strojek, který už nemusíte dlouho měnit. Stačí už jen dokupovat žiletky. Opět si můžete vybrat ty, které jsou baleny ekologicky. Zaručeně z výměny jednorázových holítek na kovový strojek uděláte něco pro přírodu. A nejen pro přírodu, ale také pro vás. Tomu říkáme oboustranná výhra. :)

 

Jaký strojek vybrat?

Hlavní u výběru vhodného strojku je hlavice. Té věnujte největší pozornost. Na jedné straně jsou strojky na drsné pánské vousy a na druhé pro jemné holení, které zvládne každý začátečník. Vždy u popisu strojku hledejte tuto informaci, případně se zeptejte prodejce. Na Artemi najdete pouze holící strojky pro začátečníky tedy s uzavřenou hlavicí. To znamená, že je žiletka v strojku více schovaná. Tyto strojky jsou vhodné na každodenní holení nohou, ale také citlivých míst jako jsou podpaží či třísla. V otevřenější hlavici žiletka více vyčnívá ze strojku a pánové s ní oholí i delší a pevnější vousy. Při holení s tímto typem hlavice je ale zapotřebí více zkušeností. Hrozí že se při používání můžete poranit. Holení je na druhou stranu kvalitnější než s uzavřenou hlavicí.

Dále mají strojky různé váhy. Čím těžší strojek, tím méně musíte tlačit. Spíše jen kloužete po pokožce a váha strojku dělá vše za vás. Určitě tím nechceme říct, že jsou nejlepší jen ty, co mají vysokou váhu. To určitě ne, ale pracuje se s nimi jinak než s lehčími, kde je potřeba vynaložit mírný tlak. Stále i u lehčích strojků tlačíte ve srovnání s jednorázovými holítky méně.

Při výrobě se také používají rozmanité materiály. Strojky jsou vyrobeny z kovů a rukojeť je v různé míře doplněná jinými materiály. Proto nemusí být strojek čistě jen kovový, ale také různě barevný, pozlacený či dřevěný. Nejčastěji se při těchto úpravách používá odolná pryskyřice.

 

Jak na holení

Nejdůležitější je mýdlo či pěna na holení. Za nás zcela postačí mýdlo či sprchový gel, který najdete ve vaší koupelně. Není potřeba mít v koupelně další kosmetický produkt, který plně nahradí jiný, který najdeme v každé domácnosti. Pořádně namydlete dané místo a pokud se holíte strojkem poprvé, doporučujeme nespěchat a vyhradit si na holení určitý čas. Vyhnete se tak drobným poraněním. Až to budete mít v ruce, nebude holení o nic časově náročnější než s jednorázovým holítkem.

Udává se ideální sklon strojku 30 stupňů. V praxi je to ale těžko proveditelné jedině, že se koupete s úhloměrem. :) Správný sklon jistě najdete sami. Jakmile začne žiletka klouzat po kůži a dělat svou práci, našli jste jej.

NETLAČTE. Pokud jste používali jednorázová holítka, byli jste zvyklí na nutný tlak. To u kovového strojku neplatí a mohli byste se nechtěně poranit. Strojek je dostatečně těžký a žiletka ostrá, aby holení proběhlo bez nutnosti tlaku.

Začněte na nohou. Doporučujeme první holení vyzkoušet na nohou, kde je pokožka pevná a bez zákoutí. Pozor ale na kotníky a kolena, kde se občas drobně řízne i zkušený majitel kovového strojku.

 

Údržba

Doporučujeme hlavici po použití propláchnout. Strojek mimo jeho používání odkládejte na suchý prostor, aby nestál ve vodě. Zavděčí se vám tak delší životností.

Někdo strojek po každém používání rozebírá a žiletku suší, aby její ostrost déle vydržela. Musíme ale z našich zkušeností říct, že to není nutné. Strojek po každém použití přemístíme na suché místo a vložíme do stojánku. Můžete jej také opřít o jeho hranu (o kratší, kde nevyčnívá ostří žiletky), bude to zcela dostačující. Žiletka je dokonale ostrá několik desítek oholení. Je možné, že s vysušením žiletky by vydržela o něco déle, ale tento pokus jsme neověřovali. Záleží na každém jakou cestu zvolí. Za nás zcela postačí odložit strojek na suché místo, aby voda samovolně odkapávala.

Cestujete a řešíte převoz?

Strojek můžete rozebrat, žiletku vyjmout a uschovat ji v nějaké malé krabičce či látce. Pokud cestujete často nebo máte doma děti, bude se vám hodit kryt hlavice, která žiletku skryje. Žiletka tak zbytečně nepřijde o svou ostrost a místo přepravy tak nezničíte. Co se týká dětí, nemusíte se bát, že by kryt dítě samo sundalo. Je potřeba vynaložit větší sílu, aby byl kryt sundán. Samozřejmě, ale nedoporučujeme podceňovat šikovnost vašich dětí a žiletky uchovávejte mimo dosah dětí.

 

 

Cena

Možná vás v první chvíli může odradit cena strojků, musíme ale říct, že návratnost investice se vám rychle vrátí, a to během několika měsíců. S kovovým strojkem značně ušetříte, protože v budoucnu už bude potřeba dokupovat pouze nové žiletky, které stojí pár desetikorun. Při správné údržbě vám strojek vydrží několik let. 

Tereza: Ráda bych se s Vámi podělila o svou zkušenost. Než jsem se odhodlala ke koupi kovového holícího strojku uteklo několik měsíců. Ceny strojků mě odrazovaly od koupi a obávala jsem se, že s ním nebudu umět zacházet a že nakonec skončí někde ve skříni. Našla jsem ale levný typ strojku od značky Lord. Strojek mě stál do 200 Kč a byla jsem nadšená, že jej mohu vyzkoušet a otestovat na vlastní kůži. První holení, jak jsem předpokládala, se neobešlo bez drobných poranění. Ale po trochu cviku, bylo holení dokonalé a já byla z nového člena mé koupelnové výbavy nadšená. A své místo si drží již několik let. :) Jistě, levný kovový strojek značky Lord nevydržel tak dlouho. Pamatuji si, že jsem ho po jednom roku pravidelného používání musela vyměnit, i když jsem se o něj dobře starala. Bohužel odešel závit, který drží hlavici s rukojetí. Tak jsem zakoupila nový od německé značky Mühle. Šla jsem na jistotu, která nezradila. Mám klasiku R89 Traditional a strojek je po několika let používání stále jako nový! Holení je s ním skvělé a užívám si ho více než s předchůdci, neustále rezavými holítky. A proto jsem také jako prvního dodavatele oslovila se zájmem o spolupráci tohoto výrobce s dlouholetou tradicí. Plácli jsme si a nyní tyto skvosty můžete najít na Artemi. 

 

Shrnutí

Výhody:

  • Ekologické holení
  • Velký výběr na trhu
  • Snadná údržba
  • Nerezaví
  • Hladké oholení
  • Investice, která vám v budoucnu ušetří peníze

Nevýhody:

  • Občasná drobná zranění
  • Převoz, který lze vyřešit krytem
  • Počáteční vyšší investice
  • Pouze mokré holení